Özel tüketim politikası: Manish Sisodia, Delhi HC'yi kefaletin reddedilmesi kararına karşı harekete geçirdi | Dünya

Aam Aadmi Partisi (AAP) lideri ve eski Delhi başbakan yardımcısı Manish Sisodia, özel bir mahkemenin Delhi'nin 2021'de kefaleti reddettiği tüketim politikasındaki usulsüzlük iddialarıyla ilgili çeşitli davalarda kendisine karşı karar vermesinden iki gün sonra Perşembe günü Delhi Yüksek Mahkemesine başvurdu -22 .

Yüksek Mahkeme konuyu Cuma günü görüşmeyi kabul etti. (HT fotoğrafı)

Savunma, avukat Rajat Bharadwaj tarafından Baş Yargıç Manmohan ve Yargıç Manmeet PS Arora'dan oluşan bir kurul önünde sunuldu.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

“Bu MLA'dan gelen bir kefalet başvurusu. Aciliyet devam eden seçimlerde yatıyor” dedi Bharadwaj.

İddiaları değerlendiren mahkeme, davanın Cuma günü görülmesine karar verdi.

Ayrıca şunu okuyun: Delhi mahkemesi Manish Sisodia'yı tüketim vergisi sürecini 'geciktirdiği' gerekçesiyle mahkum etti

Salı günü şehir mahkemesi, İcra Dairesi (ED) tarafından kaydedilen davada onun kefaletle serbest bırakılmasını reddederken, Sisodia'nın bireysel olarak ve diğer sanıklarla birlikte Delhi'nin özel tüketim politikasıyla bağlantılı olarak duruşmanın gecikmesine katkıda bulunduğuna karar verdi.

Ocak ayında yaptığı ikinci kefalet başvurusunda eski CM yardımcısı, ED'nin davanın altı ila sekiz ay içinde tamamlanacağına dair güvence vermesine rağmen davanın başlatılmasındaki gecikmeye dikkat çekmişti.

“Dilekçe sahibinin (Sisodia) bireysel olarak ve çeşitli sanıklarla birlikte sıklıkla şu veya bu öneriyi/sözlü beyanlarda bulunduğu açıktır; bunların bazıları anlamsız ve görünüşte bir şeyi başarmak için planlı bir çaba olarak çok parçalıdır. amaç meseleyi geciktirmek,” dedi hakim Salı günü Çarşamba günü sunulan kararında.

Özel Yargıç Kaveri Baweja, Sisodia'nın, Yüksek Mahkeme'nin 30 Ekim 2023 tarihli kararıyla “duruşmanın uzun sürmesi ve önümüzdeki üç ay içinde” kefaletle serbest bırakılmasını talep etme hakkına sahip olduğu yönündeki iddiasını reddetti “Dava kaplumbağa hızıyla ilerliyor.” aylarca” dedi ve davanın istikrarlı gelişiminin, engelleme çabalarına rağmen “salyangoz hızı” etiketini gerektirmediğini belirtti.

“Yukarıdaki tartışma ve mahkeme belgelerinden ortaya çıkan olgular göz önüne alındığında, başvurucunun yargılamanın ertelendiği ya da uzayıp gittiği ya da yargılamanın çok yavaş ilerlediği yönündeki itirazı reddedilmiştir. Mahkeme, yargılamanın sözde gecikmesinin de açıkça davacının sorumlu olduğu nedenlerden kaynaklandığını belirtti.

CBI, Sisodia'yı 26 Şubat 2023'te tutukladı ve davada suçlayıcı birçok delil bulduğunu ve adil bir soruşturma için onun tutuklanması gerektiğini söyledi.

Sisodia daha sonra Delhi'deki Rouse Bulvarı Mahkemesi'nden Tihar Hapishanesine gönderildi ve burada 9 Mart 2023'te kara para aklama iddiasıyla bağlantılı olarak ayrı bir direktif soruşturması yürüten ED tarafından tutuklandı.