Bugün Delhi'de yine yağmur yağması bekleniyor; Hava kalitesi hala kötü | Dünya

Hava kalitesinin kötü kategoride kalmasına ve cıva sıcaklığının Pazartesi günü 28,2°C'ye kıyasla 26°C'ye yükselmesinin beklenmesine rağmen başkentin bazı kısımlarında erken saatlerde yağış kaydedilmesinin ardından Salı günü Delhi'de bir sağanak daha bekleniyordu.


Yeni Delhi'de bulutlu hava. (HT FOTOĞRAF)

Başkent bu ay 32,5 mm yağış aldı. En yağışlı Şubat ayı 48,8 mm yağışla 2014 yılıydı.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD), Hindistan'ın kuzeybatısındaki aktif batı kaynaklı karışıklığın yağmurlara neden olduğunu söyledi. Çarşamba günü de şehrin ücra kısımlarında çiseleyen yağmur veya çok hafif yağmur bekleniyordu.

Delhi'nin hava durumunu temsil eden bir örnek olan Safdarjung, Salı günü sabah 8:30'a kadar 24 saat içinde 2,6 mm yağış kaydetti. Aynı dönemde Palam'a 2,8 mm, Ridge'e 3,7 mm ve Ayanagar'a 3,2 mm yağış düştü.

Delhi, batıdaki rahatsızlık nedeniyle Pazartesi günü hızı 50 km/saat'e varan güçlü yüzey rüzgarları kaydetti. Salı günü ortalama rüzgar hızının 10 ila 15 km/saat arasında olması bekleniyordu.

“Pencap, Haryana ve Himalaya bölgesinin daha fazla yağmur aktivitesi görmesi muhtemel. Bir IMD yetkilisi, “Bu komşu eyaletlerden gelen yağmur bulutları başkente ulaştıktan sonra Delhi'nin bazı bölgelerinde izole sağanak yağışlar meydana gelebilir” dedi.

Delhi, kuvvetli rüzgarlara ve yağmura rağmen Salı günü sabah saat 9'da ortalama hava kalitesi endeksi (AQI) 214 (zayıf) olarak kaydedildi. Pazartesi günü saat 16:00'da 231 (kötü) ve Pazar günü 269 (kötü) vardı.

Pazartesi günü, Ulusal Başkent Bölgesindeki Hava Kalitesi Yönetim Komisyonu, Kademeli Müdahale Eylem Planının (GRAP) II. Aşama önlemlerini kaldırdı. GRAP Seviye II, sokaklara su serpme, mekanik süpürme, inşaat ve yıkım sahalarının düzenli olarak izlenmesi, otobüs ve metro filolarının genişletilmesi gibi önleyici tedbirleri gerektirmektedir.