Cong ve AAP sonunda Delhi'deki LS seçim kampanyası için birleşecek mi? Kejriwal yanıtlıyor | Dünya

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Aam Aadmi Partisi ile Hindistan müttefiki Kongre arasındaki Lok Sabha seçimleri için yapılan ittifakın “daha erken gerçekleşmesi gerektiğini” söyledi.

ANI'nin aktardığına göre Kejriwal gazetecilere şunları söyledi: “Önümüzdeki 2-3 gün içinde ne olacağını görelim… çok gecikti, daha önce olması gerekirdi.”

Delhi Başbakanı'nın sözleri, Kongre ve Samajwadi Partisi arasında Lok Sabha seçimleri için sandalye paylaşımı anlaşmasının duyurulmasının ardından geldi. Büyük eski parti, Lok Sabha'ya 80 üye gönderen eyalet olan Uttar Pradesh'te 17 sandalye için mücadele edecek. Kalan sandalyeler için ise SP ve diğer müttefikler çekişiyor.

AAP, iktidarda olduğu Delhi'deki Kongre'ye yalnızca bir sandalye teklif etmişti. Parti genel sekreteri (örgüt) Sandeep Pathak, performansına göre Kongre'nin başkentte tek bir sandalyeyi bile hak etmediğini söylemişti.


Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal. (Hindustan Times)

“Kongrenin Delhi'de sıfır Lok Sabha sandalyesi var, Delhi Meclisi'nde sıfır sandalyesi var. Kongre, MCD seçimlerinde (2022) 250 bölgeden yalnızca dokuz sandalye kazandı. Eldeki verilere göre Kongre partisi liyakat esasına göre bile tek sandalye kazanamıyor ama sadece veri önemli değil. AAP lideri, ittifak dharma'sı uyarınca ve saygıdan dolayı Kongre'ye bir sandalye sunmaya hazırız” demişti.

1998'den 2013'e kadar 15 yıl boyunca Delhi'yi yöneten Kongre, bu yılki genel seçimlerde etkileyici bir çıkış yapan AAP'ye yenildi. Dönemin Başbakanı Sheila Dikshit, seçimi Yeni Delhi'den Kejriwal'a kaptırdı. O zamandan beri partinin başkentte tek bir MLA'sı yok.

2014 ve 2019 Lok Sabha seçimlerinde Bharatiya Janata Partisi Delhi'deki yedi sandalyenin tamamını kazandı.