Delhi hükümetinin 12 maddelik havacılık planında ağaç dikin, tozla savaşın | Dünya

Delhi hükümeti perşembe günü şehirdeki kirliliğin üstesinden gelmek için 15 Haziran'dan 15 Eylül'e kadar yürürlüğe girecek 12 maddelik bir eylem planını açıkladı. Plan öncelikle ağaç dikimi ve toz kontrolü önlemlerine odaklanıyor. Hükümet ayrıca nakledilen ağaçların hayatta kalma oranını artırmak için mevcut ağaç nakli politikasını da revize edecek.


Yeni Delhi'deki Kartavya Yolu'nda havada toz var. (Arvind Yadav/HT Fotoğrafı)

Eyalet Çevre Bakanı Gopal Rai, 30'dan fazla farklı bakanlık ve kurumdan temsilcilerle görüştükten sonra bir basın toplantısında teklifin önemli yönlerini sundu.

Artık kriketteki en sevdiğiniz oyunu izleyebilirsiniz. Her zaman ve her yerde. Nasıl olduğunu öğrenin

AYRICA OKUYUN – Delhi su krizi: Himaşal Pradeş Yüksek Mahkeme'de U dönüşü yaptı; Sıcak hava dalgası sırasında AAP-BJP suçlama oyunu

“Son yıllarda (kirliliğe karşı) bir kış eylem planı hazırladık, ancak Perşembe günü 30'dan fazla bakanlık ve kurumla yapılan toplantıda kış aylarında etkili eylem sağlamak için aynı derecede güçlü bir yaz planına ihtiyacımız olduğu tartışıldı. dedi Rai.

“24 Mayıs ile 12 Haziran arasında Delhi'nin AQI'si (hava kalitesi endeksi) 'orta' ile 'zayıf' arasındaydı ve bu nedenle dikkat gerektiriyordu. Bu dönemde toz ana sorundu ve toplantıda toz ve yazla ilgili diğer kaynaklarla mücadeleye odaklanan yaz için bir eylem planı hazırlandı” dedi.HT Pazartesi günü, Delhi'nin AQI'sinin 1 Mart'tan bu yana 'fakir' veya 'çok fakir' kategorisinde olmasına rağmen bu yılın yaz eylem planının bırakın uygulanmasını, henüz yayınlanmadığını bildirmişti. Plan geçen yıl 1 Mayıs'ta ve 2022'de 22 Nisan'da başlatıldı.

Bakan, planın şehir genelinde ağaç dikilmesine odaklanacağını söyledi. Bu çözümün sadece yaz aylarında sıcak hava dalgalarını hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda kış aylarında kötü hava kalitesinin azaltılmasına da yardımcı olacağını söyledi.

Rai, “Delhi'nin tüm yeşillendirme yetkililerinden bir plan hazırlamaları istendi ve Delhi'nin muson aylarındaki mega plantasyon hamlesini detaylandırmak için 18 Haziran'da bir toplantı yapılacak.” diyen Rai, planın aynı zamanda Delhi'nin mevcut ağaç nakli politikasını da güçlendireceğini ekledi. 2020'de yürürlüğe giren bu yasa, inşaat projeleri için kesilen ağaçların en az %80'inin başka bir yere nakledilmesini zorunlu kılıyor.

AYRICA OKUYUN – Vivek Vihar yangını 'önlenebilir'di: ACB raporu

Rai, yetkililerden gelen geri bildirimlerin Delhi'de nakledilen ağaçların hayatta kalma oranının oldukça düşük olduğunu gösterdiğini söyledi. “Ortalama hayatta kalma oranı %50-60'tı… Bazı türler Delhi'nin hiçbir yerinde hayatta kalamıyor ve gerçekten iyi durumda olan başka türler de var. Yetkililerden hayatta kalma oranını etkileyen faktörlere ilişkin raporlar hazırlamaları istendi, buna göre politikayı revize edeceğiz” dedi.

Toz sorunuyla mücadele etmek için hükümet, 15-30 Haziran tarihleri arasında 15 günlük bir toz karşıtı kampanya başlatacak. Bakan, bu kampanyanın bir parçası olarak inşaat ve yıkım alanlarını denetlemek için şehir genelinde 580 devriye ekibinin görevlendirileceğini söyledi.

Bir diğer odak noktası açık yanmaya karşı alınacak önlemlerdir. Kent genelinde 573 ekip konuşlandırılacak. “Ekipler açıkta yanmanın gerçekleşmemesini sağlayacak. Ayrıca Delhi'nin üç çöp sahasını da denetleyecekler” dedi.

Planda ayrıca su kütlelerinin ve göllerin rehabilitasyonu da öngörülüyor. Bu bağlamda, Delhi Sulak Alan İdaresi, Delhi'deki su kütlelerinin yeniden canlandırılmasının hızlandırılması yönünde talimatlar aldı. Parklarla ilgili olarak Rai, hükümetin bakım çalışmalarını yürütmek ve yeşil alanları artırmak için artık 300'den fazla sakine yönelik sosyal yardım derneğine (RWA) mali destek sağlayacağını söyledi.

AYRICA OKUYUN – Hava Durumu Güncellemesi: Delhi'de sıcak hava dalgası 17 Haziran'a KADAR, şiddetli yağmur Kuzeydoğu'yu vuruyor

Plan aynı zamanda endüstriyel kirliliği de ele alıyor ve mücadele için şehir genelinde 35 ekip görevlendirilecek.

“Planda belirtilen diğer alanlar arasında e-atık eko-parkının oluşturulmasının hızlandırılması yer alıyor. Delhi'deki okullarda 2.000'den fazla eko-kulüpte çevre dostu faaliyetlerin teşvik edilmesi, Delhi'de atık yönetiminin iyileştirilmesi ve son olarak komşu eyaletlerle koordinasyonun sağlanması. Bu kışa daha iyi hazırlanmaları için komşu devletlerle anız yakma ve eski dizel araçlar gibi konularda aylar öncesinden görüşmeler yapmayı planlıyoruz.” diye ekledi Rai.

Ancak uzmanlar planı daha önceki girişimlerin yeni bir versiyonu olarak nitelendirdi.

Çevre aktivisti Bhavreen Kandhari, “Yaz eylem planı sadece geç ve yazın zirveye ulaştığı bir zamanda gelmekle kalmıyor, aynı zamanda bunların çoğu daha önceki duyuruların tekrarı” dedi.