Delhi'de kavurucu sıcak bir gün daha, sıcaklık 50°C gibiydi | En Son Delhi Haberleri

Hindistan Meteoroloji Dairesi verilerine göre Delhi sakinleri Pazartesi günü de kavurucu hava koşullarından etkilenmeye devam etti. Art arda dokuzuncu “sıcak hava dalgası günü”ydü. Hatta şehrin bazı bölgelerinde şiddetli sıcak hava dalgaları kaydedildi.


Delhi'nin hava durumu temsilcisi Safdarjung, normalin altı derece üzerinde 45,2°C'lik bir yüksek sıcaklık kaydetti. (Sanchit Khanna/HT Fotoğrafı)

Başkent üst üste dördüncü “sıcak gecesini” yaşarken, insanların soğumasını umduğu düşük gece sıcaklıkları durumu pek de iyileştirmedi.

Artık kriketteki en sevdiğiniz maçı izleyebilirsiniz. Her zaman ve her yerde. Nasıl olduğunu öğrenin

Delhi'nin hava durumunu temsil eden Safdarjung, 45,2°C'lik yüksek bir sıcaklık kaydetti – normalin altı derece üzerinde – ancak nemi hesaba katan ısı endeksi (HI) veya “sıcaklık hissi” 50°C gibi şiddetli bir değerdi.

Bazı hava istasyonları “şiddetli sıcak hava dalgası” koşulları kaydetti – güneybatı Delhi'deki Jafarpur, maksimum 46,9°C sıcaklıkla en sıcak olanıydı. Bunu Pitampura'da her ikisi de normalin 8 derece üzerinde olan 46,5°C'lik bir sıcaklık izledi.Minimum sıcaklık, yılın bu zamanı için normalin beş derece üzerinde, 33°C idi. Bu, en uzun “sıcak geceler” dönemiydi; en az 12 yılın en yüksek Haziran ayıydı. Bir gün önce en düşük sıcaklık 33,2 derece, en yüksek sıcaklık ise 44,9 dereceydi. IMD, maksimum sıcaklığın 40°C'nin üzerinde olduğu ve minimum sıcaklığın normalin 4,5°C veya daha fazla üzerinde olduğu durumları “sıcak gece” olarak sınıflandırır. Haziran 2018'de Delhi, 13-15 Haziran arasında art arda üç “sıcak gece” kaydetti. Sıcak hava dalgaları ise maksimum sıcaklığın 40°C'nin üzerinde ve aynı zamanda normalin 4,5°C veya daha fazla üzerinde olması durumunda ortaya çıkar.

Meteoroloji ofisi bir “kırmızı alarm” yayınladı ve batıdan yaklaşan ve Delhi'nin bazı bölgelerine hafif yağmur getirebilecek rahatsızlık nedeniyle Çarşamba gününden itibaren kısa bir gevşeme öncesinde Salı günü de benzer bir hava öngörüyor.“Rüzgarlar kuru batıdan ve ara sıra güneybatıdan esecek ve beraberinde bir miktar nem getirecek. Son 24 saatte nemde marjinal bir artış oldu, bu da HI değerini yükseltti” dedi ve yaklaşan batı kaynaklı karışıklığın etkisinin maksimum sıcaklıkta hafif bir düşüşe yol açabileceğini ekledi.

Gerçek Hissedilen Sıcaklık (HI), bağıl nem, hava sıcaklığı ve rüzgar hızıyla birleştirildiğinde sıcaklığın insan vücudunda nasıl bir his uyandırdığını gösteren bir hesaplamadır. Genellikle ısıya bağlı hastalık ve ısı stresi riskini değerlendirmek için kullanılır. 26-32°C'lik yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kalmak yorgunluğa neden olabilirken, 40-54°C sıcak çarpmasıyla ilişkilendirilir.

Bağıl nem Pazartesi günü %24 ila %48 arasında dalgalandı. Dış mekan konforunun bir diğer göstergesi olan yaş termometre sıcaklığı Pazar günü 26,5°C ile 27°C arasındaydı. 32°C veya daha yüksek yaş termometre sıcaklığı, insanların açık havada uzun süre çalışmasını zorlaştırır.

“Gökyüzü Salı günü açık kalacak. Çoğu bölgede sıcak hava dalgaları, izole bölgelerde ise 'şiddetli sıcak hava dalgaları' ve 'sıcak geceler' olasılığı bulunuyor. Yetkili, kuvvetli yüzey rüzgarları, ara sıra saatte 30-40 km'ye varan şiddetli rüzgarlar ihtimali var” diye ekledi.