Delhi'de su sıkıntısı: BJP protestolara devam ediyor; AAP buna 'BJP'nin yarattığı kriz' diyor | Dünya

Başkent, devam eden sıcak hava dalgasının ortasında su kıtlığıyla boğuşurken, Bharatiya Janata Partisi (BJP), Aam Aadmi Partisi (AAP) liderliğindeki Delhi hükümetine karşı şehir çapındaki protestolarını Pazartesi günü art arda ikinci günde de sürdürdü.


Delhi BJP lideri Virendra Sachdeva, Pazartesi günü doğu Delhi'deki Geeta Kolonisi'nde ulusal başkentte devam eden su krizi nedeniyle Delhi hükümetine karşı düzenlenen bir protestoda. (PTI)

BJP milletvekilleri ve milletvekillerinin yanı sıra partinin eyalet başkanı Virendra Sachdeva, göstericilerin bulunduğu AAP ve Delhi Jal Yönetim Kurulu (DJB) ofislerinin dışı da dahil olmak üzere şehir genelinde 52 noktada gerçekleşen protestolara katıldı. Su krizi konusunda farkındalık yaratmak için kil çömlekler parçalandı.

Artık kriketteki en sevdiğiniz maçı izleyebilirsiniz. Her zaman ve her yerde. Nasıl olduğunu öğrenin

BJP şehir yönetimini zayıf su yönetimiyle suçlarken, AAP Delhi'deki su sıkıntısının “BJP tarafından yaratılan” bir kriz olduğunu iddia etti.

AAP Rajya Sabha Milletvekili Sanjay Singh, BJP'nin Delhi'deki insanların su alamamasını sağlayarak siyasi sermaye elde etmek istediğini söyledi.

“BJP, Haryana'daki hükümeti aracılığıyla Delhi'nin ham su kaynağını tıkıyor, boru hatları hasar görüyor ve ardından DJB ofislerinin önünde protestolar oluyor” dedi.

Delhi BJP lideri Virendra Sachdeva, Krishna Nagar'daki Geeta Kolonisi Blok 8'deki protestoya katıldı ve şunları söyledi: “Su çalındığı ve israf edildiği için insanlar yeterli su alamıyor. AAP, su sızıntıları ve hırsızlıklarla mücadele etmek yerine, başarısızlıklarına dikkat çeken insanlara karşı suçlamalarda bulunuyor.”

Karol Bagh bölgesindeki bir başka protestoda, kuzeybatı Delhi'den BJP milletvekili Yogender Chandolia, AAP'nin BJP'ye karşı milletvekillerinin aktif olmadığına dair asılsız iddialarda bulunduğunu söyledi. “Delhi hükümeti tamamen başarısız oldu. Tüm BJP milletvekilleri sahada. Rajya Sabha milletvekilleri ve 62 milletvekili nerede? Delhi'deki insanlar onlardan su istiyor ve dikkatleri gerçek sorunlardan uzaklaştırmaya çalışıyorlar” diye ekledi.

Konuyla ilgili bir basın toplantısında konuşan Sanjay Singh şunları söyledi: “BJP, çeşitli plan ve planlarla Delhi'deki su krizini daha da kötüleştirmeye çalışıyor. Delhi suyunu Haryana'dan alıyor ve bize tahsis edilen su miktarını alamıyoruz, bu da kıtlığa yol açıyor.”

Delhi'nin 6 Haziran'a kadar günde 1.002 milyon galon (MGD) su aldığını, bunun 11 Haziran'da 919 MGD'ye düştüğünü ve şehrin su ihtiyacını karşılayamadığını söyledi. “Delhi su sıkıntısı çekerken, BJP boru hatlarına zarar vermekle, DJB ofisleri dışında vandalizm ve protestolarla meşgul. Yeni seçilen yedi BJP milletvekili Delhi halkı için seslerini yükseltmeli. Birlik Jal Shakti bakanı ile tanışmaları gerekiyordu. Bunun yerine DJB yetkililerini terörize etmekle meşguller. DJB ofisleri kapalıyken, çalışanlar çalışamazken su temini nasıl sağlanacak” diye konuştu.

BJP'nin, Delhi'ye ilave su sağlanması için Haryana Başbakanı ve Birlik Jal Shakti Bakanı'nın evlerinin önünde protesto yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Delhi'nin su arzı Pazar günü sezonun en düşük seviyesine gerileyerek 901 MGD'ye ulaştı; bu, planlanan 1.000 MGD arzından %10'luk bir eksiklikti ve başkentin karşı karşıya olduğu neredeyse iki haftalık krizi daha da kötüleştirdi. Pazartesi günkü bülten, DJB'nin 916 MGD su (Pazar gününe göre 15 MGD daha fazla) sunabilmesi nedeniyle su tedarikinde hafif bir iyileşme olduğunu gösteriyor. Şehirde planlanan yaz suyu üretimi 1.000 MGD, tahmini talep ise 1.290 MGD'dir. Bu açığın temel nedeni ham suyun az bulunmasıdır.

11-17 Haziran tarihleri arasında su seviyeleri 958,26 MGD, 919,70 MGD (elektrik kesintisi nedeniyle), 951 MGD, 939,75 MGD, 934 MGD, 901 MGD ve 916 MGD olarak gerçekleşti. AAP liderliğindeki Delhi hükümeti, ham su kıtlığından Haryana'yı sorumlu tuttu; Haryana hükümeti, Delhi hükümetinin “başarısızlıklarını” örtbas etmeye çalıştığını söyleyerek bu suçlamayı reddetti.