DTU Fest 2024: Shreya Ghoshal'ın performansı sırasında öğrenciler duvarların üzerinden atlıyor ve barikatları aşıyor

Bazıları yürürken sendeliyor ve sallanıyor, bazıları ise burkulan veya yaralanan vücut kısımlarına tutunuyordu. Diğerleri ise Bollywood şarkıcısı Shreya Ghoshal'ın büyüleyici sesine hayran kaldı! Bu, Delhi Teknoloji Üniversitesi'nin (DTU) bir milyondan fazla öğrencinin üniversite kampüsüne akın ettiği yıllık kültür festivali Engifest '24'ün açılışını yapan manzaraydı. Hatta açılış gecesinde, pul gösterisini andıran bir durum ortaya çıktı: öğrenciler yıldız sanatçıyı bir an olsun görebilmek için bağırırken barikatlar yıkıldı, duvarlara tırmanıldı ve hatta ağaçlara bile tırmanıldı!


DTU festivalinde Bollywood şarkıcısı Shreya Ghoshal'ın performansı sırasında öğrenciler barikatları zorladı. (Fotoğraf: Manoj Verma/HT)
HC'den talimatlar


Delhi Yüksek Mahkemesi'nin geçen yılki festival sezonunda meydana gelen aksiliklerin kamuoyuna duyurulması yönündeki talimatı uyarınca, kolejler ve üniversitelerin polis karakolundan bir NOC almaları, katılan ve katılan öğrenciler için ön kayıt yaptırmaları, güvenlik personeli atamaları ve aralarında CCTV kurmaları gerekiyor. diğerleri tüm kampüste. Bizim tespitlerimize göre DTU festivalinde tüm bu noktalara uyulmuştur.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!
Fedailer için bir yüzyıl!


DTU son sınıf öğrencisi ve kültür konseyi saymanı Naman Goyal, “100'den fazla fedaiden oluşan bir ekip vardı ve Shahbad polis karakolundan özel izin alındı” dedi. Bu fedailerin kalabalığı geri itmek için öğrencileri zorla durdurduğu görüldü. Korumalardan birinin darbesine maruz kalan Guru Gobind Singh Indraprastha (GGSIP) Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Kritarth Aryan, bize şöyle anlatıyor: “DTU öğrencisi olan arkadaşımın özel geçiş kartları aldığı VIP giriş alanındaydım. . Pasaportsuz bile çok fazla insan akın ettiğinden, son derece kalabalık olmaya başladı. Ancak fedailer pasaportlarımızı kontrol etmek yerine şiddete başvurdu ve herkesi bölgenin dışına itti. İçlerinden biri dirseğiyle boynuma vurdu! O kadar kötüleşti ki, sahneyi terk ettim ve gösterinin sonuna doğru ağrı azaldığında geri döndüm. Bu çatışmada bazı arkadaşlarım da yaralandı.”

Sponsor suçu başkasına mı kaydırıyor?


Sadece lise öğrencilerine ve kültür konseyi üyelerine ayrılan özel alanda bile yoğunluk yaşandı. Daha sonra bunun seçilmiş birkaç kişiye verilen kimlik kartlarından kaynaklandığı ortaya çıktı. DTU'da ikinci sınıf öğrencisi olan Riya Barera, “Öğrencilerin VIP alanına girmek için duvarların üzerinden atladığını gördüm” diyor ve ekliyor: “Öğrencilerden bazıları aslında dışarıda bilet satıyordu ve sonra insanlar “Bunların kopyalarını çıkarmaya başladı. ” Bazı kartların üzerinde “Sponsor” yazıyordu. Ben ve arkadaşlarım da aldık ₹Tanesi 200. Bunlar nispeten ucuzdu ve çevredeki kalabalığa karışmak yerine onları almam iyi oldu. Ama sonra burası da çok kalabalıklaştı!”


Şarkıcı Shreya Ghoshal şarkılar arasında ara vererek öğrencilerden birbirlerini itmemelerini istedi.  (Fotoğraf: Manoj Verma/HT)

Şarkıcı Shreya Ghoshal şarkılar arasında ara vererek öğrencilerden birbirlerini itmemelerini istedi. (Fotoğraf: Manoj Verma/HT)
Shreya Ghoshal: Lütfen barikat kurmayın!


Kalabalığı arkadan itmeye başlayan bazı öğrenciler tarafından sadece duvarlar yıkılmakla kalmadı, barikatlar bile yıkıldı. Fakülte salonunu öğrenci alanından ayıran barikat kırılarak bazı katılımcıların düşmesine neden oldu. Bu bilgiyi aldıktan sonra Ghoshal performansını durdurdu ve şöyle dedi: “Mujhe khabar aa rahi hai ki yahan ho rahi hai'yi itiyor.” Kahin kuch error ho jaye, kahin shaam kirkiri na ho jaye… Main thoda aage aa gayi hun par aap push Mat Karo, lütfen barikatı zorlama. Çok gaya toh kya fayeda hoga? Abhi Humne Parti Şarkıları Bhi Gaane Hain!” Duyurudan sonra başka bir barikat aşılmadı ancak bazı öğrenciler fotoğrafçılar için ayrılan alana girerek ön sıra deneyiminin tadını çıkarmak için çitlerin üzerinden atladılar.

Konserin sonuna doğru, ön sıralar dans eden ve şarkıcının performansının tadını çıkaran 200'den fazla öğrenciyle doldu. Ciddi yaralanma bildirilmedi, ancak çoğu kişi şu soruyu düşündü: Harçlıklarını pasaportlara harcamaya değer mi? DU yetkilileri tarafından Kasım 2023 ile Ocak 2024 arasında üç kez güncellenen festival tavsiyelerine rağmen, üniversite festivallerindeki güvenlik durumuna ilişkin bazı hususlar hâlâ endişe uyandırıyor.