Eski Hindu Koleji Binası Çökerken Mezunlar Restorasyon Önerisinde Bulundu | Dünya

Kaşmir Kapısı'nın kalbindeki tarihi St. James Kilisesi'nin yakınında, halk arasında Albay James Skinner'ın Haveli'si olarak bilinen 200 yıllık, genişleyen ama çok harap bir bina yatıyor – yerel olarak yaşayan renkli bir İngiliz-Hintli paralı asker maceracı “Sikandar Sahib” ve bugün Delhi'deki İngiliz ve Hint tarihinin çeşitli yönleriyle yakından bağlantılı olmaya devam ediyor.


Delhi'deki Keşmir Kapısı'ndaki Hindu Koleji kompleksinin eski binası. (Sanjeev Verma/HT Fotoğrafı)

Bu yapı, çeşitli nedenlerden dolayı son iki yüzyıldır şehrin tarihiyle yakından iç içe geçmiştir.

Artık kriketteki en sevdiğiniz maçı izleyebilirsiniz. Her zaman ve her yerde. Nasıl olduğunu öğrenin

1820'lerin başında, İskoç bir subay ile Hintli bir kadının oğlu olan paralı asker ve maceracı Albay James Skinner (1778-1841), Kashmere Kapısı yakınlarında beş dönümlük bir arazi satın aldı ve burada görkemli evini inşa etti ve daha sonra 1836'da Delhi'nin en eski kilisesi St. James.

İlkinde ölümüne kadar neredeyse 20 yıl yaşadı. Kilise halka hizmet etmeye devam ederken, evi el değiştirdi ve sonunda onlarca yıl boyunca başkentin en ünlü iki kolejinin (St. Stephen's ve Hindu) adresi olarak hizmet veren iki komplekse dönüştürüldü.

Eski Aziz Stephen kompleksi şu anda Delhi'nin baş seçim memurunun ofislerine ev sahipliği yapıyor, ancak eski Hindu kompleksi – şu anda Delhi Belediye Kurumu'nun (MCD) bölgesel ofis kompleksinin bir parçası – artık harap bir durumda: binanın bazı kısımları düşmeye devam ediyor Sıva dökülmüş, duvarların bazı kısımları içeri sızan su nedeniyle ağır hasar görmüş ve kiremitli çatı harap durumda.

Şimdi, Hindu Koleji Eski Öğrenciler Birliği (üniversitenin resmi mezunlar derneği) kompleksi restore etmek ve kurumun 2024'teki kuruluşunun 125. yıldönümünü kutlamak için bir anıta dönüştürmek istiyor ve koruma yardımı konusunda MCD'ye başvurdu.

Başlangıç: Col Skinner'ın malikanesi

St James Kilisesi yakınındaki harap kompleksin içinde yürürken, bu bölgenin bir zamanlar tarihçiler tarafından görkemli bir ev olarak tanımlandığını söylemek zor. Muhteşem mülkünden geriye kalan tek şey eski Hindu kompleksidir – eski cephenin bazı kısımları dükkanlar, izinsiz binalar ve depolar tarafından ele geçirildiğinden geri kalan kısımlar bugün artık tanınmamaktadır.

Albay Skinner, 19. yüzyılın başlarında Delhi'nin en önemli isimlerinden biriydi ve çeşitli nedenlerden dolayı bugün Hindistan için önemini koruyor. Maratha ordusuna paralı asker olarak katılan Skinner, Maratha'ların Doğu Hindistan Şirketi'ne karşı savaşa girmesinden sonra ordudan ihraç edildi. Daha sonra Doğu Hindistan Şirketi'nin Bengal Ordusuna katıldı. 1803'te Hansi'de İngilizler için 1. Skinner'ın Atı ve 3. Skinner'ın Atı (eski adıyla 2. Skinner'ın Atı) olarak bilinen iki süvari alayı kurdu. Bu birimler bugüne kadar Hint Ordusunun bir parçası olmaya devam ediyor ve kendisinden sıklıkla “Hint Süvarilerinin Babası” olarak anılıyor.

Skinner ayrıca birkaç tablo yaptırdı, üretken bir yazardı ve ikonik St. James Kilisesi de dahil olmak üzere birçok bina inşa etti.

Tarihçi ve yazar Swapna Liddle, Chandni Chowk: Eski Delhi'nin Babür şehri adlı kitabında Skinner'ı “Delhi toplumunda ilginç bir figür” olarak tanımladı. Skinner'ın ilk olarak 1811'de Chandni Chowk'un güneyindeki Kucha Raiman'da kendisi için bir ev inşa ettiğini, ancak kısa süre sonra onu sattığını ve 1820'lerde Kaşmir Kapısı'na daha yakın yeni bir konak (Eski Hindu Kompleksi) inşa ettiğini yazdı.

“Şehrin Keşmir Kapısı'nın hemen ötesindeki kısmı Britanya'nın en üst düzey yetkililerinin çoğunun yaşadığı yerdi. Dara Shukoh'un (İmparator Aurangzeb'in kardeşi) sarayı, Delhi'deki en yüksek İngiliz yetkilinin yaşadığı bir konuta dönüştürüldü. Liddle, buraya klasik bir Avrupa cephesi verildi ve diğer büyük villalar da benzer şekilde dönüştürüldü” diye yazdı.

Dennis Holman, 1961 tarihli maceracı biyografisi “Sikander Sahib: James Skinner'ın Hayatı ve Zamanları”nda, Babür imparatoru II. Ekber Şah'a atıfta bulunarak Skinner'ın “özel izleyiciler için salonunun” “imparatorun salonuna göre modellendiğini” yazdı. .

Holman, Skinner'ın misafirperverliğinin dillere destan olduğunu ve konağın bunda önemli bir rol oynadığını yazdı. “Delhi'deki evinde bir grup arkadaşını bir araya getirmek onun zevkiydi… Dehlee'nin ilginç çevresine yaptığımız keyifli geziler, yirmi mil çevresindeki harabelerin arasında çadırlarımızı kurmuştuk – şimdi Hoomayoon'un mozolesinde, şimdi Coutub'un devasa sütununda ya da devasa duvarlar ile antik Toghlucabad şehrinin anlamlı sessizliği arasında” diye yazdı.

Hindu Kolejine Dönüşüm

Yarım asırdan fazla bir süre Skinner ailesinde kalan konak, 19. yüzyılın sonlarına doğru Imperial Bank of India'nın saymanı Rai Bahadur Sultan Singh tarafından satın alındı.

Ayrı olarak, önde gelen bankacı Krishna Dassji Gurwale, 1899'da Chandni Chowk'taki Kinari Bazar'da, önde gelen Delhililerin mütevelli heyeti olduğu Hindu Koleji'ni kurdu. Ancak birkaç yıl içinde kolej, yer kısıtlamaları nedeniyle taşınmaya karar verdi ve Gurwale, Skinner villasını Singh'den satın aldı.

Hindu Koleji'nin eski müdürü Dr. Kavita Sharma, 'Hindu College Delhi: A People's Movement' (Delhi Hindu Koleji: Bir Halk Hareketi) adlı kitabında, Zafar'ın Chandni Chowk tesislerinde İngilizler tarafından tutuklanmasının ardından İmparator Bahadur Şah Zafar'ın bankacısı olan babası Ramji Das Gurwale'nin Kotwali'ye işkence yapmasının ardından Gurwale'in üniversiteyi kurduğunu yazdı. ve asıldı.

“Kolejde mütevelli heyeti olan Rai Bahadur Sultan Singh, Albay Skinner'ın ölümünden sonra bu haveli de dahil olmak üzere birçok eski mülkünün sahibi oldu. Singh, Skinner'ın Haveli'sini şu fiyata satın almaya ikna edildi: ₹1908'de 87.000,” diye yazdı Sharma.

Kolej 1953 yılında Kuzey Kampüs'teki mevcut yerine taşınmıştır ve konağın kalan son kısmı artık belediyenin yetki alanına girerken, geri kalan kısımlar gömülmüştür.

Çürüme ve koruma planları

Hindistan Ulusal Sanat ve Kültürel Miras Vakfı (INTACH), Delhi: Yapılı Miras kitabında Skinner'ın mülkünün “artık ticari alanlar, eski dükkanlar ve çok sayıda başka izinsiz yapılardan oluşan bir koleksiyonda kaybolduğunu” kaydetti.

“Bugün orijinal mimariden sadece birkaç iz kaldı. Büyük kapı, az sayıdaki kalıntılardan biri… Skinner'ın evi, önemli bir inşa mirasıdır ve büyük bir tarihi ve mimari öneme sahiptir” diyor kitapta.

Yapı aynı zamanda MCD'nin kentsel gelişim departmanının anıtlar listesinde “C Bölgesinin Kategori 2 anıtı” olarak da geçmektedir. Bunlar mimari, estetik veya sosyolojik açıdan ilgi uyandıran yapılar ve semtlerdir.

Hindu Koleji Eski Öğrenciler Derneği başkanı Ravi Burman, mezunlar derneğinin, üniversitenin 125. yıldönümünü anmak için binayı bir anıta dönüştürmek istediğini söyledi.

“Belediye komiseri Gyanesh Bharti ve miras hücresiyle tanıştık. Önümüzdeki 10 ila 15 gün içinde uzmanların yardımıyla sahada bir incelemeye başlayacağız. Kompleksin içinde binanın üç bölümü vardır: dairesel bir bina, bir amfitiyatro ve sütunlu bir bölüm. Üçünü de restore edip bir anıt haline getirmek istiyoruz” dedi Burman.

Üst düzey bir MCD yetkilisi, şirketin binayı korumak istediğini ancak fon eksikliğinin büyük bir engel olduğunu söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, “Üniversitenin mezunlar derneği, eski üniversite binasının korunması için bizden yardım istedi” dedi.

Bu arada mevcut Hindu müdür Anju Srivastava, kolejin veya mezunlar derneğinin koruma çabalarını destekleyeceğini söyledi.

“Mezunlar derneğinin teklifinden haberdar değilim, ancak tarih departmanımızdan siteyi ve Skinners Haveli ile ilgili geçmişini incelemesini de istedik” dedi.