Yetkililere ödenmemiş su faturaları planını açıklama talimatı verin: Delhi'den LG'ye toplantı | Dünya

Delhi Meclisi Pazartesi günü, Vali Yardımcısı VK Saxena'dan, Delhi Jal Yönetim Kurulu'nun ulusal başkentteki bir milyondan fazla tüketicinin ödenmemiş su faturalarına yönelik tek seferlik ödeme planının uygulanması için ilgili yetkililere gerekli talimatları vermesini isteyen bir kararı kabul etti.


Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal. (Raj K Raj/ HT Fotoğrafı)

Toplantıda konuşan Başbakan Arvind Kejriwal, yetkililerin Aam Aadmi Partisi (AAP) hükümetinin şehir devletinde bir milyondan fazla insanı olumsuz etkileyen tek seferlik yerleşim planını uygulamaya koyma planlarını engellediğini söyledi. Ayrıca planın hızlı bir şekilde uygulanmaması durumunda AAP'nin şehirde büyük bir heyecan yaratacağı konusunda da uyardı.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Delhi hükümet yetkilileri, şehrin Birlik Bölgesi olması nedeniyle BJP liderliğindeki merkezi hükümet tarafından kontrol ediliyor.

Delhi CM'si bu sözleri, AAP Milletvekili Rajendra Pal Gautam tarafından Meclis'e sunulan ve kentsel gelişim ve finanstan sorumlu başbakanların, bakanların yazılı emirlerine rağmen planı uygulamayı reddettiklerini iddia eden bir karar hakkında konuşurken yaptı.

“Sekiz ay geçmesine rağmen yetkililer planı uygulamaya koymadı. Maliye Bakanının (plan hakkındaki) yorumlarını Kabine'ye sunulmadan önce hazırlaması gerekmektedir. Maliye bakanı dosyada yorum yapmayacağını yazdı. Kentsel Gelişim Bakanı Saurabh Bharadwaj, Kentsel Gelişim Dairesi Sekreterine planı Kabine'ye sunması için yazılı talimat verdi. Şehircilik bakanı, maliye bakanı konu hakkında yorumda bulunmadığı sürece planı kabineye sunmayacağını söyledi. Maliye bakanı yorum yapmayacağını söylüyor. Bakanlar birçok yetkiliyi arayarak bunu neden yaptıklarını sordu. Kejriwal, “Bazı üst düzey IAS memurları, işlerinin tehlikede olduğunu ve planı kabul etmeleri halinde üstleri tarafından görevden uzaklaştırılmakla tehdit edileceklerini ve hatta hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.” dedi.

“Yetkililerin işe yaramayacağını yazmaları nedeniyle Delhi'de bir bakıma ciddi bir anayasal kriz ortaya çıktı. Hükümet nasıl bu şekilde çalışabiliyor? Merkezin halkın işine engel olması uygun mudur? Bunun arkasında BJP var” diye iddia etti CM.

Yetkililer iddialara yanıt verdikçe bu hikaye güncellenecektir. Vali Yardımcılığı'ndan da bir yanıt bekleniyor.

DJB yetkililerine göre, 2,7 milyon tüketicisinin yaklaşık %40'ı (1,6 milyon) son aylarda şişirilmiş su faturaları alıyor ve çoğu da faturalarını ödemeyi bırakıyor. Delhi hükümetine de bu konuda çok sayıda şikayet geldi.

Sistem, sakinlerin kullanım alışkanlıklarına göre ayarlanan önemli ölçüde azaltılmış bir tutarı ödedikten sonra ücretlerini ödemelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Delhi hükümeti, tek seferlik uzlaşma planının yaklaşık ₹Yetkililer 2.500 crore ekledi.

“Delhi'deki su tüketicileri şişirilmiş faturalar alıyor ve AAP hükümeti halka yardım etmek istiyor. Delhi tam teşekküllü bir devlet olsaydı yetkililer bakanların talimatlarını görmezden gelmeye cesaret edemezlerdi. Delhi'deki tüketicilerin yaklaşık %40'ı, faturaların aşırı olduğuna inandıkları için faturalarını ödemiyor… O halde sorunu çözmek hükümetin sorumluluğunda. Kejriwal, “Tüketiciler sıkıntı içinde ve onlara rahatlama sağlayacak bir sistem geliştirdik” dedi ve AAP hükümetinin BJP'nin tavsiyesi doğrultusunda sistemde değişiklik yapmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.